Oxal-glycerinové proužky 730 g - kyselina šťavelová s glycerinem 2,5 x 40 cm - 40 ks
Organický prostředek. Velmi čisté složení.
Oxal-glycerinové proužky 730g - kyselina šťavelová s glycerinem 4 x 40 cm - 40 ks Každý proužek obsahuje 4 g kyseliny šťavelové, takže celková koncentrace je 30 %.
Doporučené použití:
proti Varroa destructor u včel medonosných.
Aplikace proužků na jaře a na podzim při teplotě nejméně 5-10 °C v oddělku, nejvyšší intenzita účinku je v prvních 15 až 20 dnech, po jedné aplikaci v poměru 95 % a podle výsledků výzkumu lze dosáhnout účinnosti až 99,9 %. Jedná se o způsob kontroly a omezení rozvoje parazitů Varroa d., novinkou je, že včely účinnou látku (kyselinu šťavelovou) nekonzumují, takže při dodržení správné aplikace a dávkování nehrozí intoxikace/otrava včel ani jiné vedlejší účinky.
Účinek je biologický a lze jej použít kdykoli, dokonce i v období medobraní, aniž by zanechával rezidua ve včelích produktech.
Pokud chcete provést konvenční ošetření, použijte přípravek pouze jednou.
V období intenzivní snůšky: na jeden oddělkový box 8-10 rámků 2 proužky.
Intenzivní ošetření v období s menší snůškou: 8-10 rámků 3-4 proužky.
Pro účinné ošetření doporučujeme: aplikovat proužky na rámečky 2,4,6 a 8 ve snůšce, podle síly včelstva.
Při manipulaci a aplikaci proužků Oxal-glycerin používejte ochranné pomůcky gumové rukavice, masku s filtrem, nejezte, nepijte a nekuřte. V případě zasažení očí okamžitě důkladně vypláchněte oči vodou a vyhledejte lékařskou pomoc.
Co je kyselina šťavelová?
Kyselina šťavelová je silná organická kyselina s chemickým vzorcem C2H2O4. Je to bílá pevná látka, poměrně silná kyselina uhličitá. V přírodě se vyskytuje v koncentrovaném množství v šťovíku (obecně známém jako kopřiva) a v mnoha dalších rostlinách, jako je černý pepř, petržel, mák, amarant, špenát, mangold, červená řepa, kakao.
Jak oxalát působí proti varroáze?
Vyžaduje přímý kontakt roztočů s kyselinou šťavelovou. Předpokládá se, že kyselina šťavelová působí přímým kontaktem nebo ukládáním šťavelanové hemolymfy tak, že ničí ústní ústrojí varroa, v důsledku čehož se nemůže živit a umírá hlady. Akaricidní účinek může být způsoben především nízkým pH daného přípravku.
Jak působí kyselina šťavelová a glycerinové proužky proti varroáze?
Proužky kyseliny šťavelové jsou v podstatě nastříhané proužky celulózy namočené v kompletním homogenizovaném roztoku glycerinu a kyseliny šťavelové ve správném poměru.
Účinná látka kyselina šťavelová má díky svému nízkému pH akaricidní účinek proti Varroa, ale přídavek glycerinu výrazně prodlužuje působení kyseliny šťavelové, protože jako viskózní, netěkavá látka váže kyselinu, a tak ji pomalu uvolňuje z celulózových proužků, což může trvat přibližně 25-40 dní v závislosti na ročním období.
"Spolupráce" glycerinu s kyselinou šťavelovou v kombinaci s vhodným absorpčním materiálem (celulózou) zajišťuje vysokou a dlouhodobou účinnost 100% organickým způsobem, což z ní činí vynikající přípravek výrazně potlačující varroázu i za přítomnosti snůšky ve včelstvu s účinností < 95 %.
Teplota
Proužky s kyselinou šťavelovou jsou vhodné pro široký rozsah teplot od 15 -35 stupňů Celsia. Protože kyselina šťavelová působí kontaktně, při teplotách pod 15 stupňů máme nízký pohyb včel na rámcích, a tedy menší kontakt včel s proužky.
Při teplotách nad 35 stupňů dochází k rychlejšímu uvolňování kyseliny šťavelové z proužků s možnými negativními důsledky pro zdraví včelstev. Stručně řečeno, vyhněte se použití při nízkých teplotách a v období intenzivního tepla.